הורים למתבגרים – זה הזמן לשפר יחסים

הכל כבר נאמר ונכתב על גיל ההתבגרות. גיל שאנחנו ההורים כבר הספקנו לשכוח ובטוחים שאצלנו הוא לא היה קיים בכלל, אבל מרגישים כאוס מוחלט בהתמודדות מול המתבגרים שלנו.

לא קל להורים של מתבגרים, אולם כדאי לדעת שגם למתבגרים לא פשוט כלל.

כל עולמם משתנה ולפעמים זה קורה בבת-אחת. מפחיד.

בגיל הזה ישנם שינויים הורמונליים, חברתיים, רגשיים, נפשיים, קשיי גדילה, שינויים בפרופורציות הגוף, קשיים חברתיים, שינויים במצבי הרוח ולא תמיד בשליטתם, שינויים התנהגותיים ותחושה של חוסר אונים מול כל מה שקורה סביבם. תבינו, מצד אחד יש להם תחושה של בגרות והם רוצים “לכבוש את העולם” ומצד שני לא תמיד ניתן להם לממש את התחושה הזו (כי “מישהו תמיד מקלקל”) … תנחשו מי?

ואנחנו, ההורים, עומדים חסרי אונים ולא יודעים כיצד להגיב לשינוי. מה עושים?

חשוב לדעת שאל מתבגר לא ניתן להתייחס ולהגיב כמו שמגיבים לילד. ההתנהלות מול מתבגר או מתבגרת צריכה להיות אחרת. איך?

את זה ניתן ללמוד בייעוץ והדרכה הורית. על מנת שנוכל לחיות בהרמוניה ובכבוד הדדי חשוב ליצור דיאלוג פתוח עם המתבגר ובגובה העיניים, כמו כן, בכדי להימנע ממלחמות ומאבקים, כעסים וחוסר תקשורת מומלץ לדעת כיצד להתנהל ולהגיב נכון.

חשוב שתהיה סמכות הורית וגבולות אולם במקביל חשוב גם לשמוע את דעתם ולהקשיב לרצונותיהם, האיזון בין סמכות ההורים לבין דיאלוג והקשבה לרצונות המתבגרים יוצרים אווירה טובה ומערכת יחסים בריאה לשנים.

כיצד מתנהל הייעוץ למתבגרים?

ההמלצה הראשונה היא להגיע לפגישת ייעוץ אחת בלבד. הפגישות עם רחל לוי הן פגישות כפולות. כל פגישה נמשכת שעה וחצי.

כבר בפגישה הראשונה ניתן יהיה להבחין בשינוי מיידי  ביחסים בבית וזאת בגלל שאנו לא מנסים לשנות את המתבגר/ת אלא לומדים להגיב אחרת להתנהלות שלו/ה. אין (ולא יהיו יותר) כעסים, עונשים, ביקורת, טענות, מלחמות ומאבקים.  בינינו, התעייפתם מכל זה, מה גם שלאורך זמן ההתנהלות הזו אינה מועילה ואינה עוזרת לשינוי ההתנהגות וליצירת יחסים טובים ובריאים.

תחשבו על זה, שנים שאנחנו מנסים בכל דרך “לחנך” את הילדים אבל התוצאות לא תמיד טובות והיחסים מתקלקלים במיוחד בגיל כה “רגיש” ומלא אמוציות. הפעם השינוי יגיע רק מאיתנו, ההורים, ואז באמת יחול שינוי מהותי אצל המתבגר. בדוק. זה עובד.

בשלב הבא, במידה ורואים שינוי ושיפור מידי בבית, כדאי ומומלץ להירשם לסדנה. זו החלטה הורית בלבד והיא אינה מחייבת.

חשוב לציין שהמתבגרים אינם חלק מהתהליך !! מתבגרים אינם זקוקים להכוונה וייעוץ, הם יוכלו לעשות זאת בעצמם אחרי גיל 18. עד אז, הורים לוקחים אחריות ולומדים להתנהל נכון ולשפר את מערכת היחסים במשפחה !

לייעוץ מקצועי חייגו 054-6327076 / 077-4811356 או השאירו פרטים